Det förekom ju önskemål om en samlingstråd för tips om bra nätbutiker, oavsett vad de säljer. Ert ord är min lag, även om jag är lite långsam ibland.

Jag börjar med det jag kommer på på rak arm. Ni får fylla på med butiker ni vet och så lägger jag in dem här i första inlägget sen, tänkte jag. Fast bara testade och godkända butiker förstås! Bra så?
Tänk på att om man beställer från länder utanför EU riskerar man att få betala moms + postens avgifter och ibland tull. Detta verkar dock sällan hända om summan är låg.
SteviaSe
http://forum.fetbobba.net/index.php/topic,90.0.htmlKostillskottHealthspan (uk)
Bl.a. billig fiskolja (best i test), superlåg enhetsfrakt (£2), bra att ha att göra med, stort sortiment. /hemul
BioTech Pharmacal (us)
Billigt och enligt uppgift bra D-vitamin (även
min uppfattning även om jag inte kan vara säker så klart). Även många andra preparat. Bra och snabb support men ett aber är att deras formulär inte fungerar med en utländsk adress så man måste fylla i ett PDF-formulär och maila dem. /hemul
Uppdatering 12.03.28: De har nu byggt om webshopen och det ska funka med internationella order. /hemul
Shopping4Net (se)
Se under "Diverse".
Hygien/kosmetikFeelunique (uk)
Har jättemycket, bl.a.
jättebra Thai-deo. Frakten inkluderad i priset, man kan beställa för hur lite man vill. Mest dyrare märkesvaror, men till bra priser. /hemul
KläderBaskerBosse (se)
Baskrar, kepsar, sjalar. Fri frakt och snabb leverans med A-post.
DiverseShopping4Net (se)
Lite av varje, bl.a. kosttillskott /
kwidellAmazon.co.uk (uk)
Har allt! Skickar numera det mesta till Sverige OCH man kan få fri frakt om man betäller för minst £24. Samtliga varor måste då säljas av Amazon själva, gäller ej Marketplace. /hemul