Halleluja! Jag är helad!

Sidor: << < (5/5)

Ary:

Idalinda: Jag hade problem med mejeri i åratal efter en magsjuka och då tolererade jag tillagad grädde mycket bättre än rå, så för mig är det skillnad.

idalinda:

Jag var som 16-åring en sommar i England och vägrade deras klumpiga äkta mjölk då, när jag kom tillbaks hem till Finland tålde jag inte mjölk längre,
Det fick bli laktosfritt.
Sedan flyttade vi till Sverige och efter ett tag fattade att jag fixade den svenska mjölken lätt, magen sade inte ifrån alls.
Så det blev så bra med mjölken över ett decennium, tills jag fattade kopplingen till min rinnande näsa och mjölk och då var det slutmjölkat för min del.
Jag tycker det är märkligt hur en sådan sak kan variera mellan länderna och genom livet.
Men hade jag vetat son 10 åring att min snuva berodde på mjölk och slutat med det då hade jag besparats från många operationer, mediciner och sjukskrivningar.

Sidor: << < (5/5)