Bikarbonat till allt
<< < (6/10) > >>
Léonie:
Citat från: hemul skrivet 2014.12.13 - 17:24:05

Men häll i lite olivolja också så kommer du ju att lukta som en fräsch sallad!  :biggrin1:


Jag tänker inte prova.  :lol:
Sorla:
Citat från: Mynlen skrivet 2014.12.14 - 10:11:55

-bikarbonatklag- Och så ska man göra pepparkaksdeg och upptäcker man inte har bikarbonat kvar.. och det finns inte att köpa i vanliga affärer. Suck. blir säkert inte förrän på tisdag jag kan gå vidare, och till dess sockrar nog sirapsblandningen sig. :( Eftersom jag redan blandat i smöret vet jag inte om det är så smart att värma igen. Vi får se hur det blir!
-bikarbonatklag slut-


Innan jag fattade vad det stod!  :lmao: Ställ hela klabbet i kylen så går det nog bra att värma det försiktigt i vattenbad sen när bikarbonatet har återuppstått. Det tror i af jag.

Citron i håret! Men för skjutton! Det vill jag prova! Har du testat det själv? Jag kan gissa att det kan ha en lätt blekande effekt om man har för mycket, eftersom det är ett beprövat (men kanske inte rekommenderat) sätt att bleka håret. I  med citron och sen sitta i solen med skallen. Men citron och honung, som är lite mjukande för håret. Det kanske är da skit!

Olivolja är kanske gott. (fast det tycker faktiskt inte jag) Det kan jag inte ha i håret. Det färgar mitt vita hår så det blir gult.  :thumbdown: Annars är det en bra variant att göra inpackning. Men kokosolja är bättre.  :nod-yes:
Mynlen:
hittade något som förmodligen är bikarbonat det ska jag testa sen :)

ang olivolja. jag tyckte inte heller det var gott förr fattade inte detta prat om olivolja. Men sen jag fick förmånen att smaka på RIKTIG god olivolja är jag frälst. Har inget att göra med olivolja man kan köpa i vanliga matvaruhadeln som eeh vad heter dom märken nu..  Men riktig extra vierge.. smakar som en solig sommardag. Jag lovar. Jag har nu en flaska på 1 liter som kostar 8 euro, (80-100 kronor) men den är suverän på sallad. Med litet balsamvinänger och flingsalt... mmm

kokosolja fungerar också bra men ta LITET och "bre" ut det över håret i lång tid. tar du för mycket får du nästan inte bort det ur håret.. Sari har testat det :)
hemul:
När jag körde kokosolja tog jag en klick i första schamponeringen och sen en schamponering till utan olja. Av just den anledning Mynlis nämner. Men det var ju med riktigt schampoo då.
Mynlen:
Sari har långt hår, en tsk max var det... 
Navigering
Meddelandeindex
Nästa sida
Föregående sida