Kyckling Kiev
<< < (5/6) > >>
Corny:
Gjutjärnspanna och margarin? Nä, det går inte ihop för mig! Smör eller olja (eller båda ibland) ska det vara i gjutjärn!  :whink: För övrigt finns det inga andra stekpannor för mig. Tycker att teflon är läskigt. Vet inte varför. Jag bara gör det! Jag gillar traditionella stekpannor och traktörpannor. Sägs att man ska kunna steka i den sistnämnda, men jag är tveksam. Åtminstone när det kommer till kött. Annars går det ypperligt!
Linika:
jag tycker maten blir mkt godare i gjutjärn :3
Corny:
Jag med, men det är troligtvis bara för att det är det enda jag använder när det kommer till stekande av kött iaf. Grönsaker däremot steker jag gärna i andra pannor. Utom lök till biffar. För då måste det vara gjutjärn.  :blush:
Linika:
problemet med gjutgärn är ju att det är lite omständigt att ta hand om jämfört med teflon, men det är det ju värt :D Dessvärre är våran panna så omständig att plocka fram :(
Mynlen:
hm, jag har en gjutgärnspanna.. kanske dags att ta fram den igen... speciellt nu när jag lagar all mat med smör igen.

Navigering
Meddelandeindex
Nästa sida
Föregående sida