Salt

<< < (4/4)

Nora:
Hmm .. den där Ronneby Gyro var synnerligen intressant! .. men liten? Hur funkar en sån?? Har du provat?  :confused3:

Det finns mycket i smaksstilar vad gäller kvarnar .. jag är nog lite gammaldags .. gillar de här ..  :nod-yes:

http://www.prokok.se/zassenhaussaltopepparsetberlinbrunbets18cm-p-646.html

hemul:
Jo, klassiska är nog snyggast. Mä, jag har inte provad Gyro och tycker nog också att den kunde vara större, men den verkar ändå praktiskt. Tycker det kan vara rätt bökigt att mortla.

Nora:
Jag har ärvt en sån där underbar gammal mortel .. den är enklare att mortla i, än en nyare som jag har ... precis som att den är inkörd liksom ..  :nod-yes: :inlove: 

Men jag håller med om att man kan tröttna på mortel  ... ibland önskar man att det kunde vara lite enklare att fixa kryddorna ..  :neutral:

Den där Gyron .. det står att den passar för mindre restauranter .. hmm  :confused3:  Den kanske är effektiv då?  :confused3: :blink:

hemul:
Jag har också en gammal, men den är inte så stor. Det är kanske det som är problemet.

Jag har hört att den ska vara bra. Man maler väl mer än stöter.

Navigering

[0] Meddelandeindex

[*] Föregående sida