Makrill i tomatsås
hemul:
I mitt nya bantningsförsök tänkte jag testa med makrill i tomatsås till morgonäggen istället för fetare saker. Nu undrar jag om idalinda eller nån annan kan tipsa om vilka märken som är bra. Köpte Eldorado som inte var så god. Det var mer koncentrerad tomatpuré än tomatsås. Coops smakade bättre men innehåller en del onödigt. ICAs verkar vara "ren" men är rätt dyr. Har inte smakat den än men har köpt en laddning.
Förut fanns såna där runda burkar i röd plast som var jättegoda. Det var INTE butiikens eget märke utan Abba eller nåt, men de hittar jag ingenstans nu. Tips?
berittis:
Jag köper bara ICAs, jag tycker att den är klart bäst. Tomatsåsen är utan tillsatt socker och det är ju bra. Nu äter jag visserligen sällan tomatsåsen utan sköljer bort den men andra kanske tycker att det är gott. :smile:
hemul:
Är de de där fyrkantiga burkarna? Min ICA - som är jättestor - hade BARA den sorten. Men jag har för mig att ICA hade runda burkar också förut, sån där 5-pack, som var billigare.
Jag tycker tomatsåsen kan vara god om den inte är som tomatpuré, men det har varit alldeles för mycket i de sorter jag provat. Den där jag köpte förr, som jag inte minns vad den hette, var det jättgod tomatsås i och lagom mycket.
Mynlen:
jag äter mest Lidls makrill i tomatsås...
hemul:
Aha! Tänkte just på att de kan ha. Är den god och inte sån där puréig sås? Har en Lidl ganska nära. Pja, 20 minuters promenad är det väl.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida