fryst sill
hemul:
Ströbröd. :shy:
Det är numera mitt enda fusk med spannmål. Jag blandar med pofiber så det blir så lite. Jag tål ju spannmål, så det är mer av princip jag vill utesluta det. Har tänkt jag ska försöka baka eget vitt bröd på typ rismjöl eller bovete och göra ströbröd av, men det blir inte av.
Fisk ska nog generellt stekas på svag värme. Men få fart på smöret först och sänk sen. Om det nu funkar likadant på en sån där modern superspis. :flirting:
idalinda:
jag har fortfarande min gammal skitspis från 1999 . :angry:
Det börjar bli mer och mer akut dag för dag, men det kommer hela tiden andra saker som äter upp pengar...
Påfiber blir nog bra och lite glutenfritt mjöl kanske,
Men det blir svårt att ha först hög värme och sedan svalare, jag måste ju steka i omgångar.
Det blir 5 omgångar, minst. Så jag kan inte trixa med värmen.
hemul:
Jag tyckte du köpte en sån där häll när ni gjorde om köket.
Bara pofiber är svår tycker jag för det bränns så lätt. När pannan redan är igång behöver du ju bara vrida upp värmen tillfälligt om den börjar bli för låg.
hemul:
Jag fick arslet ur vagnen! Håller på att baka formbröd. :thumbsup:
Hur det blir vet jag ju inte förstås, tycker det jäser upp lite dåligt. Finns det nån tumregel för hur mycket bakpulver man ska ha per mängd vätska eller nåt sånt? :ignore:
idalinda:
Det trodde jag med :angry:,
men den som vi ville då, kostade över 20 tusingar ( dubbelung med induktionspis).
Renoveringsbudjeten var slut och vi hade en hel del kvar i hallen och sovrummet ( nya garderober mm.)
Så vi stoppade den gamla på platsen och visst står den kvar där då.
Jag har redan släppt tanken om induktionen och kan släppa även tanken om dubbelugnet.
Den gamla spisen är vit, och alla andra maskiner är rostfria, så den MÅSTE bytas ut.
Vi kommer förhoppningsvis flytta om ca. 2 år, så tror vi i allafall nu.
och då är det helt onödigt att investera stora pengar på det här huset.
Dessutom måste vi göra om badrummet där uppe, även om vi gör den så budjetvariant som det bara går,
slukar det pengar... nästa vår blir det studentexamen, båten behöver ny kyl, både jag och maken behöver nya proggressiva glasögon , ett lån petas av... sånt smått :flirting:
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida