Mörk chokladkaka med mandel och kardemumma
Ekub:
Detta är en helt fantastisk kaka från http://matalskaren.taffel.se/
Portioner: ca 10, Tid: 40 minuter
250 g mörk choklad
200 g + 1 msk smör
½ tsk kardemummafrö
2 dl strösocker
4 ägg, rumsvarma
2 dl oskalad mandel, helst lättrostad
½ dl + 1 msk kakao, helst Valrhona eller annan dyr sort
1.Lägg mandlarna i en liten metallform i ett högst 2 cm tjockt lager. (Passa gärna på att rosta en rejäl sats och strö över frukostfilen.) Ställ in formen i kall ugn. Sätt ugnen på 175 grader utan snabbvärmning eller varmluft. När ugnen kommit upp i värme brukar mandlarna vara färdiga. Låt svalna. Förmered alla ingredienser under tiden.
2.Smörj en form ca 20×30 cm med smöret. Skaka runt 1 msk kakako i formen så att den täcks helt invändigt. Mixa mandlarna till fint pulver i matberedare. Mixa ner kakao på slutet.
3.Bryt chokladen i bitar. Skär smöret i bitar. Mortla kardemumman fint. Lägg choklad, smör och kardemumma i en liten tjockbottnad kastrull och smält sakta under omrörning. Dra bort från värmen.
4.Vispa ägg och socker riktigt vitt och pösigt. Vänd ner mandleblandningen med ett par tag med slickepott.
5.Vänd ner 1/5 av äggblandningen i chokladen och vänd runt med slickepott. Vänd sedan ner chokladblandningen i äggblandningen. Vänd runt försiktigt med en slickepott. Rör inte kraftigt, blandningen ska vara pösig.
6.Klicka ner smeten i formen och jämna till ytan. Grädda tills blandningen precis satt sig och fått yta men fortfarande är fuktig, men inte kladdig i mitten när du sticker i den. det tar runt 20 minuter men tiden varierar mycket beroende på formen du använder.
Jag glömde blanda i kakaon, men det var så mycket choklad i så det gjorde inget. Kanske därför inte konsistensen blev som i receptet, eller så var det för att jag bytte ut en dl av sockret mot ljust muscavadosocker. Den blev god i vilket fall som. Jag tycker kanske att det var på gränsen för mkt kardemumma, balanseras nog upp bättre om man har i all kakao som står i receptet :whistle:
hemul:
:w00t:
Blir det typ kladdkaka?
Ekub:
Tror jag hade min lite fööör länge i ugnen för den var lite fastare i mitten än vad receptet angav. Min blev ju inte som en torr kaka, men inte kladdig som en riktigt kladdkaka heller. Något mittimellan kanske :lol1: Konsistensen blev lite som en lchf-kladdkaka jag gjorde en gång. Mina mandlar blev inte helt finmalda, så ngn "chunk" av mandel har jag i min med. Tyckte det blev gott :smile: Den blev väldigt mäktig fast glufsfaktorn är total ändå :whistle:
hemul:
Du åt den med grädde till va? :dribble:
Ekub:
Jupp :nod-yes: Det fanns ett recept på koriandergrädde med, som skulle vara gott till kakan stod det. Men hittade inga korianderfrön på affären så gjorde vanlig vaniljgrädde.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida