Lemonad
(1/1)
kwidell:
Sugen på en uppfriskande Lemonad?! :tongue:.. det var jag i alla fall!.. speciellt eftersom de sålde citroner så billigt på ICA! :lol:.. så jag slängde ihop detta recept.. och det blev jättegott! :nod-yes:
10 citroner (de var ganska små!)
ca 2 liter vatten
2-4msk råsocker
stevia.
koka upp 0,5 liter vatten i en kastrull. (alt i vattenkokare) tillsätt sockret och söta av med Stevian!.. bra idé att smaka mellan varven så det inte blir beskt! låt svalna.
dela och pressa 9 av 10 citoner i en citruspress. skiva den sista citronen i tunna skivor och lägg i en tillbringare.
häll ner den pressade citronsaften i tillbringaren.
häll ner den avsvalnade socker/stevialagen i tillbringaren.
blanda om och späd med vatten till önskad styrka.
cervera i högt glas med lite isbitar i! Mumms!! :lol:
hemul:
Så gör jag med. Fast jag är lat så jag pressar bara en citron och blandar allt i glaset. :tongue:
kwidell:
:lol: .. det funkar det också!.. men eftersom maken min skulle protestera annars.. så e det bäst att göra så det räcker! :nod-yes:
kwidell:
Den här lemonaden håller över förväntan i kylskåp!.. tidigare försök har blivigt tråkiga i kylen... då citronen sjunkigt till botten... men denna håller både koncistens och färg! :thumbsup: .. jättegod att dricka i värmen! :nod-yes:
Navigering
[0] Meddelandeindex