Ekologiska korvar utan tillsatser via nätet

Sidor: (1/3) > >>

hemul:

Jo, det finns. :thumbsup:

Jag har glömt att posta detta förut, men elocinaves skrin efter korv påminde mig. Ett företag i Eskilstuna, MälarChark, har startat nätförsäljning. De har en hel del ekologiskt och de KRAV-märkta produkterna är helt utan tillsatser. Jag har provsmakat och det är mumsiga grejer. :tasty: Och vad fin färg prinskorvarna fick i pannan utan nitrit! :lol:

Priset är väl ungefär vad sådana varor kostar i butik. Inte billigt, men det är ju riktiga grejer i. Det enda problemet är att frakten blir väldigt dyr för små mängder. Men den ökar knappt när man lassar på mera, så om man har korvtokiga ungar och vill fylla frysen eller kan beställa ihop med någon så tycker jag det är värt det. Deras produkter finns även ute i butikerna, men kanske inte på så många orter.

Ägaren är en mycket engagerad kvinna som brinner för god djuromsorg. Hon är styrelseledamot (tror jag det var) i KRAV. Det var så jag fick höra talas om företaget.

Fjällmor:

 :yay: :yay: :yay: :yay: :yay: :yay: :yay: :yay: :yay:



hemul:

Jag äter mina prinskorvar en och en. Typ äggröra med några köttbullar och en lyxprinskorv till frukost. :lol1:

MiaP:

Vilken tur att jag bor på rätt sida av Mälaren, här har nästan alla butiker korv från denna leverantör. :fork_sausage: :chef: :tasty:

idalinda:

intressant, men en aning för mycket  kolhydrater ... :cry:

Nu spanade jag efter den korven som pratas om i finska forum " vataja" s korv

http://www.maalaistuotevataja.fi/

Här finns korv med relativt högt köttinnehåll 78 -80 % och kolhydrater ligger någonstans nära noll, dessutom är de helt utan E-tillsatser.
( vissa uppgifter finns även på svenska ...)

När åker jag nästa gång till Finland ??? Hmm, Mamma kommer under våren , så senast då vill jag få ett smakprov i alla fall , och sedan får jag väl göra en köperesa dit eller beställa en kubik korv  :crazy:

Sidor: (1/3) > >>