Pajdeg med parmesanost?

Sidor: (1/3) > >>

Corny:

Hade tur och ramlade på ett pajdegsrecept med bovetemjöl. Detta innehöll förutom detta också smör (såklart) och parmesanost. Jag letade reda på lite fler pajrecept utan vetemjöl, och halkade in på Airams matblogg. Också hon hade ett pajdegsrecept med parmesan, fast i det fallet med mandelmjöl.
Har parmesan någon annan verkan än smak i de här recepten, tex att det är bindande iom att varken bovete eller mandelmjöl innehåller gluten?
Tänker som så att det väl isf skulle gå bra med vilken hårdost som helst?  :confused3:

Tina:

Jag tror inte det spelar någon roll, det skulle vara att parmesan är torrare än våra svenska hårdostar men du kan väl prova att berätta resultatet.

hemul:

Äsch, Corny har säkert bara gamla torra ostkanter!  :thumbsup:

Corny:

Hade ingen ost alls, faktiskt, så testade med bara bovetemjöl och smör. Detta blev ganska så grynigt och löst, så tror nog att osten är någon form av bindemedel.

Monkan:

Jag testade att göra pajen med Airams recept (mandelmjöl, parmesan, ägg och smör). Den blev alldeles utmärkt. Jag tror nog att det skulle funka med annan ost också. Sedan hade jag en fyllning med kantareller, spenat, ost, grädde och ägg från senaste numret av mersmak. Mycket gott!

Jag är lite nyfiken på bovetemjöl (kanske mer för övriga familjens skull än för mig egen eftersom det är lite för mycket kolhydrater för min smak). Vad är fördelarna gentemot vetemjöl?

Sidor: (1/3) > >>