Hur är det egentligen med vin/konjak/rom/whiskey?

Sidor: << < (4/5) > >>

hemul:

     



                :gaah:

pitch:

Detta skrev Eva Kullenberg på kostdebatten i ett svar på fråga #19:

Om blodsockret blir för högt eller för lågt, kan det vara mängden mat som är för stor/för liten, men även andra faktorer påverkar blodsockret, som stress, infektioner, ålder och motion. Även alkohol påverkar, ren sprit sänker, öl och vin höjer.


Med hennes idéer och lärdomar borde vi bli smalare av att dricka sprit.
Varför rekomenderar inte livsmedelsverket sex till åtta supar hembrännt om dagen då?

Corny:

Risken med att man sänker blodsockret för mycket kanske, och sedan hamnar i koma pga för lågt socker?

hemul:

Ja, det lär förekomma att folk tuppar av, men det är nog bara om man äter riktigt extremt. Ska man supa till rejält och normalt äter mer eller mindre nocarb kan det nog vara idé att kolhydratladda lite eller ivf vara beredd att göra det om man känner sig dålig. Druvsockertabletter i fickan, kanske.  :tongue:

Corny:

Finns tydligen ett diabetikerknep för det där med sprit, så att sockret inte blir för lågt. Självklart är ju då prio ett att inte dricka för mycket, men om man gör det, ska man tydligen dricka juice eller något annat sött innan man går och lägger sig. Eller blanda drinkar med söta drycker. Då ska det inte vara någon större risk att något händer.

Sidor: << < (4/5) > >>